Skip to content
9 دسامبر 2013 / نيما نامداري

درباره روان‌شناسی تنفر

تازگی‌های خلاصه‌ای از بعضی چیزها که به صورت تفننی می‌خوانم و فکر می‌کنم شاید برای بقیه جالب باشد را در گوگل پلاس می‌گذارم. نیتم بیشتر این است  به دوستانی که نوع دغدغه‌های‌شان مشابه من است اما سرشان شلوغ است کمک کنم از مقالاتی که تازه منتشر  شده خبردار شوند  که اگر برای‌شان جالب بود آن مقاله را سر فرصت بخوانند. به همین دلیل خلاصه‌ای که می‌گذارم معمولا نتیجه برداشت فوری ذهن من پس از خواندن مقاله است و نه الزاما ترجمه خوبی است و نه الزاما خلاصه دقیقی از متن اصلی! نسرین پیشنهاد کرد اینها را روی وبلاگ هم بگذارم تا قابل سرچ باشد دیدم حرف بدی نیست. از این به بعد روی وبلاگ هم اینها را میگذارم. این از اولی:

The science of hatred

یک مقاله جالب درباره روانشناسی اختلافات گروهی که منجر به خشونت و قتل می‌شوند. نویسنده مجموعه‌ای از تحقیقات روان‌شناسی اجتماعی را مرور می‌کند که تلاش می‌کنند بفهمند چرا دو گروه از‌ادم‌ها می‌توانند آنقدر از هم متنفر باشند که تصمیم به حذف فیزیکی گروه دیگر بگیرند. به خصوص مقاله بر روی قتل عام  مسلمانان بوسنی توسط صربها تمرکز می‌‌کند. یک جای مقاله که از اهمیت اعتراف به گناه و پرهیز از توجیه خشونت‌های قدیمی هم‌گروهی‌ها حرف می‌زند خیلی مرتبط با بحث این روزها درباره اعدام‌ها و قتلهای دهه ۶۰ ایران است:

Confession shouldn’t be merely catharsis. They wanted Serbs to feel guilty but also to move toward action, to actually do something. Feeling bad is only a first step.

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: