Skip to content
7 اکتبر 2013 / نيما نامداري

بدن مردانه

فیلمی دیدم به اسم جلسات (the sessions)،  داستان ساده اما عجیبی از سکس‌تراپی یک مرد معلول! فیلم خوبی است که دیدنش برای شما هم تجربه خوبی خواهدبود. مرد معلولی با  فلج بخش اعظم بدن و مشکلات تنفسی جدی که تنها روی یک تخت چرخدار می‌توانست جابجا شود و باید در دستگاهی می‌خوابید که امکان تنفس در حین حواب را به او می‌داد، چنین آدمی برایش مهم بود که از بدنش و ویژگیهای آن مطلع شود و به همین دلیل سراغ یک سکس‌تراپ زن می‌رفت و …

نکته‌ای که با دیدن فیلم توجه مرا جلب کرد نقش بدن مرد در رابطه با طرف مقابل است. می‌دانیم که درباره بدن زنان مطالعات زیادی شده، در پزشکی تخصص‌های ویژه‌ای داریم که به بدن زن از منظر زن بودنش توجه دارند. در علوم اجتماعی و رشته‌هایی نظیر مطالعات زنان و تاریخ و انسان‌شناسی، بدن زنانه سوژه مطالعه جدی است و ادبیات قابل توجهی درباره آن وجود دارد. اما بدن مردانه خیلی کمتر بررسی و مطالعه شده، حتما دلایلی برای این تفاوت می‌شود پیدا کرد.  حدس می‌زنم بخش مهمی از این دلایل، فیزیولوژیک و جسمی است. یعنی ساختار اندام‌ها و نیز فرایندهای جسمی زنانه پیچیده‌تر از فرایندها و ساختار بدن مردانه‌است. البته  کارکرد باروری بدن زن و اهمیت سیاسی و اجتماعی این کارکرد هم می‌تواند در این موضوع موثر باشد.

فکر می‌کنم با پیچیده‌تر شدن  درک ما از سکس و از رابطه جنسی، حالا دیگر بدن مرد هم راز آلود شده، ما مردها از بدن خود چه‌میدانیم؟ چقدر درک ما از بدن محصول پیش‌قضاوت‌ها و استریوتایپ‌ها است؟ جامعه در حس و شناختی که از بدن خود داریم چقدر تاثیر دارد؟ تلقی مرد ایرانی از بدن خوب، بدنی است عضلانی و بی‌مو که کمترین عارضه غیر متعارف (خال، لکه، برجستگی و …) روی آن نباشد. در بخشهای از جامعه اثر زخم در نقش سیگنالی عمل می‌کند که شجاعت و جسارت صاحب بدن را نشان می‌دهد. آیا تلقی زنان از بدن مردانه هم همین طور است؟ آیا مردان در همه جای دنیا همین تلقی را از بدن خوب داشته‌اند؟ مردان بیشتر فکر می‌کنند بدن مردانه باید حامل پیامی برای زن باشد یا اینکه برای بدن خود نقشی در ارتباط با جنس مخالف قائل نیستند؟ گمان می‌کنم در اغلب مردان ایرانی، هم‌جنس‌گرایی مردان حس ناخوشایندی ایجاد می‌کند، احتمالا علتش آن است که تخیل دخول به یک مرد معادل یک رخداد درناک است در حالی که تخیل ما از هم‌جنسگرایی زن این گونه نیست. در این صورت قضاوت ما درباره مردان هم‌جنس‌گرا چیست؟ آنها لذت می‌برند یا درد می‌کشند؟ فرق بدن ما و آنها چیست؟

به نظرم درک ما مردان از بدن‌مان و شناختی که از آن داریم نه تنها سطحی است بلکه غیرواقعی و برساخته فرهنگ و سیاست حاکم است.

Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: